Antikvariát a klub Fiducia

 

18.00 Martin Strakoš:
Architektonická procházka Od Nové radnice k Domu kultury města Ostravy

Pořádá Antikvariát a klub Fiducia.Sraz pro účastníky architektonické procházky se uskuteční na Prokešově náměstí v centru Ostravy po zahájení Ostravské muzejní noci v sobotu 25. května 2013 v 18.00 hodin.Procházku autor zaměří na téma ostravských veřejných budov, věnovaných kultuře. Trasa povede kolem bývalého secesního Domu katolických tovaryšů od architekta Františka Fialy (1878–1927), žáka Otto Wagnera. Dále si prohlédneme historizující průčelí Divadla Jiřího Myrona, pozůstatek někdejšího Národního domu podle projektu smíchovského architekta Josefa Srba (1864–?). Zaměříme se i na poslední přestavbu zmíněného divadla z let 1979–1986 podle návrhu Iva Klimeše s interiéry Radima Ulmanna. Poté se vydáme k Divadlu Antonína Dvořáka, v němž se odráží složitý vývoj architektury celého 20. století. Původní historizující stavba od architekta Alexandra Grafa (1856–1931) z let 1905–1907 je totiž zvenčí překryta novějšími intervencemi. Krátce se zmíníme o nedalekém Divadle loutek, kde jsme byli hosty během architektonické procházky v rámci Ostravské muzejní noci v loňském roce. Projdeme kolem Domu umění, který si uchoval do značné míry podobu, jakou mu dali ve 20. letech 20. století mladí architekti František Fiala (1895–1957) a Vladimír Wallenfels (1895–1962). Zmíníme se též o budově Polského domu od Stanisława Bandrowského a zbořeného Německého domu od Felixe Neumanna (1860–1942). Po překonání frýdlantské dráhy zamíříme s těmi, kteří projeví vytrvalost, k Domu kultury města Ostravy z let 1954–1961 podle návrhu Jaroslava Fragnera (1898–1967). Po prohlídce exteriéru i interiéru budovy bude následovat malé překvapení.

18.00–22.00 Muzejní ateliér pro děti a jejich rodiče

Spediální ateliér povede výtvarnice Marcela Lysáčková.

Výstava Jolana Havelková a Michal Škoda / Mimo plán

Výstava Mimo plán Jolany Havelkové a Michala Škody je součástí festivalu Architecture Week Ostrava. Oba autoři se ve své práci vyslovují k problematice vnímání a zobrazování prostoru.
Jolana Havelková ve svém fotografickém souboru sleduje objekty z nejrůznějších úhlů, ve kterém se proměňují tvary a proporce domů. Hluboký prostor pohledu zespoda nahoru je redukován na základní tvary, některé domy nejsou již zcela rozpoznatelné, vypadají spíše jako stavebnice.Michal Škoda, pro kterého je architektura dlouhou dobu stěžejním tématem, mapuje ve svých deníkových záznamech s názvem Records vnímání prostoru kolem sebe, v každodenním životě, ale také na svých cestách. Kromě fotografií pracuje s kresbou, texty a s výstřižky z novin. Kurátorkou výstavy je Helena Musilová.

Výstava Conrad Armstrong: NOT PICTURED

Výstava amerického umělce Conrada Armstronga v Galerii Dole. Conrad Eric Armstrong (narozen 1980 v Nairobi, v Keni) studoval v letech 1998–2002 malbu na Rhode Island School of Design. Od roku 2004 žije a tvoří v Praze. Střídavě působí v Evropě a USA, je absolventem ateliéru Intermediální konfrontace Jiřího Davida na VŠUP v Praze. V roce 2010 se stal jedním z finalistů Ceny kritiky za mladou malbu. Od roku 2011 působí na pražské VŠUP jako asistent Mileny Dopitové ve Visual Arts master’s program. Armstrongova tvorba zahrnuje různorodé vyjadřovací prostředky jako obraz, malbu, kresbu, objekt, instalaci, performance atd., které používá „jako nástroje myšlení“. Pracuje intuitivně a konceptuálně zároveň. Zabývá se hermetismem obrazových zpráv a umění vnímá jako svého druhu „kartografii“. V Ostravě představí výběr z prací za poslední 4 roky. Kurátorem výstavy je Petr Vaňous.
Více o autorovi: http://cargocollective.com/conradericarmstrong.

  lofgo_cerny_podkladfiducia3

Kontakt:

Antikvariát a klub Fiducia
Nádražní 30 (vchod z Mlýnské ulice)
702 00 Ostrava
akce@antikfiducia.cz
www.antikfiducia.com
tel. 596 117 312